UA
044 300 29 04067 401 26 58067 621 76 27050 074 11 58
Telegram
Головна / Новини і акції / Новини / Що таке асфальтобетон?

Що таке асфальтобетон?

Дата публікації: 08.04.2020

Насправді асфальт і асфальтобетон — різні речі, які часто плутають. Асфальтобетон — це скоріше модифікований варіант асфальту, незважаючи на те, що у них багато схожих характеристик, сфер застосування і властивостей.

Різниця в тому, що асфальт — більш природний матеріал, який виходить шляхом змішування бітумів, піску і гравію. А асфальтобетонна суміш — це мікс з бітумів, додаткових компонентів (які ми знаємо, як звичайний асфальт) і різних речовин, у тому числі хімічних, для отримання абсолютно інших, поліпшених, властивостей.

Склад асфальтобетону дозволяє отримати більш високу міцність, твердість, збільшені показники по зносостійкості, термостійкості і навантаженні. Фізико механічні властивості асфальтобетону дозволяють застосовувати його для покриття доріг з підвищеним трафіком, аеродромів, підлог господарських і виробничих приміщень.

 

Класифікація асфальтобетону

Тип асфальтобетону повністю залежить від його характеристик і компонентів, які застосовуються в його складі. В першу чергу від розміру наповнювача.

Так, асфальтобетон буває:

  • Із грубозернистим складом, з розмірами фракцій елементів наповнювача до 40 мм
  • Дрібнозернистий асфальтобетон, якщо розмір фракції не перевищує 20 мм
  • Піщаний асфальтобетон — з фракціями до 5 мм.

Крім того, різновиди асфальтобетону діляться по відсотку мінерального наповнювача (щебеню / гравію) в ньому:

  • Високощільний асфальтобетон з % наповнювача від 60%
  • Асфальтобетон А-категорії з 50-60% мінерального наповнювача
  • Асфальтобетон Б-категорії — коли відсоток наповнювача становить 40-50%
  • Асфальтобетон В-категорії, якщо відсоток наповнювача не більше ніж 40%

Розрізняють так само асфальтобетони за типом основного кам'яного складового елементу (мінерального наповнювача):

  • Гравієві
  • Щебеневі
  • Піщані

І ще одна класифікація асфальтобетонних сумішей залежить від залишкової пористості:

  • Високощільні, коли залишкова пористість не перевищує 2%
  • Щільні, з пористістю від 2 до 7%
  • Пористі, якщо пористість перевищує 7% і до 12%
  • Високопористі суміші — з пористістю 12-18%

Крім того, буває холодний, теплий і гарячий асфальтобетон, який розрізняють за типом в'яжучого бітумного компонента та температури, яка потрібна для укладання суміші.

  • Гарячий асфальтобетон укладається при 120 ° С (важливо — не нижче цієї температури), одразу ж після приготування
  • Теплий асфальтобетон виготовляють і відразу укладають при температурі від 70 ° С
  • Холодний асфальтобетон може використовуватися для укладання при температурі від -5 ° С

 

З чого складається асфальтобетон

Склад асфальтобетонної суміші найчастіше самий стандартний, коли для основи береться бітум (його використовують в якості в'яжучого речовини) і мінеральний наповнювач. Як заповнювач використовується пісок, мінеральні порошки та гравій або щебінь.

Завдання гравію служити найбільшим заповнювачем, створити кістяк майбутнього покриття, а мінеральні порошки заповнюють отримані порожнечі, створені щебенем і піском. Крім чистих фракцій щебеню у виробництві асфальтобетону часто використовуються суміші різних фракцій — можна зустріти комплекс і асфальтобетону категорії В, і категорії Б, і асфальтобетону високоякісного. Так зазвичай виходить найпоширеніший асфальтобетон. Склад обов'язково доповнюється мінеральними порошками, які отримують при дробленні гірської породи, наприклад, доломіту вапняку.

Так само асфальтобетон складається з суміші бітуму і різних компонентів, які покращують властивості бітуму та покращують загальні фізичні та механічні властивості асфальтобетону. Це можуть бути як спеціально виготовлені добавки, так і різна сировина, наприклад, гума в гранулах.

Найчастіше склад суміші визначається індивідуально для кожного завдання, так як для виготовлення суміші асфальтобетону потрібно розуміти умови його майбутньої експлуатації і різні погодні та навантажувальні характеристики місця укладання покриття.

 

Вимоги до асфальтобетону

Основні вимоги, які висувають до асфальтобетону, залежать від його міцності. Так, межа міцності асфальтобетонної суміші до зусилля його стиснення, повинна становити не менше 10 при температурі + 50 °.

Коефіцієнт теплостійкості асфальтобетону повинен не перевищувати 3,0. Водостійкість (або відношення межі міцності суміші до зусилля стиснення водонасиченого і сухого зразка конкретної суміші асфальтобетону) — не менше 0,9. А водонасичення за обсягом — 1-3% і не більше.

Всі ці властивості асфальтобетону безпосередньо залежать від якості в'яжучої основи та різних наповнювачів, які впливають на міцність, щільність, водо- і термостійкість асфальтобетону.

 

Механічні властивості асфальтобетону

Основні механічні та фізичні властивості асфальтобетону залежать від умов, в яких він буде експлуатуватися. Крім механічного впливу від проїжджаючих автомобілів, асфальтобетон піддається впливу атмосферних опадів, талих вод, сольових сумішей від криги, зміні температури навколишнього середовища.

Основна властивість асфальтобетону, на яку звертають увагу при проектуванні суміші — це його міцність. Це міцність при стисненні при температурі + 50 ° С, міцність при стисненні при температурі + 20 ° С, міцність при стисненні при температурі в 0 градусів. Для кожного з цих температурних режимів асфальтобетон повинен показувати певну міцність.

Крім того, для асфальтобетону важливі:

  • Зсувостійкість, яка впливає на довговічність покладеного покриття. Повинна становити від 0,66 до 0,91 при оцінці за коефіцієнтом тертя
  • Зчеплення при зсуві, яке вказує на щільність, з якою буде зчіплюватися колесо і дорожнє покриття (показники повинні варіюватися в межах 0,6 — 0,95)
  • Водостійкість — це співвідношення між міцністю сухого зразка і такого ж, але нагодована водою.
  • Зносостійкість — вона ж довговічність. Для асфальтобетонних сумішей стандарт зносу не повинен перевищувати 0,3-1,0 мм на рік.

 

Середня щільність асфальтобетону

Для виконання укладальних робіт потрібно розуміти, яких витрат зажадає асфальтобетон. Вага суміші в кілограмах необхідно розділити на питому вагу асфальтобетону. Так ми зможемо дізнатися цифру витрати асфальтобетонної суміші. Показники суміші для розрахунку можна дізнатися у виробника або з технічних таблиць.

Ці розрахунки дозволять скласти кошторис витрат.

Щільність асфальтобетонної суміші розраховується з його залишкової пористості. Типи пористості ми вже описували раніше. Середня щільність суміші залежить від фракції, яка використовується в його складі: крупнозернистий асфальтобетон 2100 кг / м³, асфальтобетон на жужільному і кварцовому піску 2350 кг / м³ і 2200 кг / м³ відповідно.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в

Введіть ваш номер телефону і ми подзвонимо вам самі

Дякуємо, Ваша заявка прийнята.

В найближчий час менеджер зв'яжеться з Вами.

Дякуємо, Ваше повідомлення принято.

Відповідь буде відправлена на вказаний e-mail.