UA
044 300 29 04067 401 26 58067 621 76 27
Головна / Новини і акції / Новини / Що значить водонасичення асфальтобетону

Що значить водонасичення асфальтобетону

Дата публікації: 20.04.2020

Водонасичення — це стандартний термін, одна з особливостей будь-якого матеріалу (в основному будівельного). Коли мають на увазі водонасичення, говорять про здатність матеріалів насичуватися вологою, всі свої тріщини і порожнини в структурі заповнювати водою. Якщо ми говоримо про водонасичення асфальтобетону, то маємо на увазі певні його характеристики — ущільнення і пористість, основні показники якості асфальтобетону.

Водонасичення асфальтобетону — це об'єктивний показник, який визначають в умовах лабораторії, відповідно до ГОСТ. Для перевірки гост на асфальтобетон передбачає насичення обраних зразків асфальту водою в призначеному режимі.

 

Чому показники якості асфальтобетону вимагають визначати водонасичення асфальтобетону?

Уявіть собі укладку асфальту в літню пору. Укладений в цю пору року асфальт з підвищеною водонасиченістю не проявить себе негативно і якість дороги зможе оцінити тільки фахівець. В цьому випадку асфальтобетон, який скоро почне кришитися, відрізняється не закритими порами. Такий асфальтобетон не володіє достатньою морозостійкістю і взимку, в осінній період і навесні почнуться проблеми з покриттям — воно почне руйнуватися, тріскатися, щебінь почне виходити з поверхні і підвищувати стираємість дороги.

Все це утворює додаткові порожнини і пори в які постійно потрапляє вода, особливо від атмосферних опадів. Після чого в справу вступає звичайна фізика — вода, що потрапила в ці порожнини замерзає при низькій температурі, в процесі починає збільшуватися в обсязі, розширюючись. Ситуація схожа на знайомий зі шкільних часів досвід, коли пляшку заповнювали водою і виставляли на мороз. Вона тріскалася не залежно від товщини скла, не витримуючи тиску розширюючоїсь замерзлої води.

З асфальтобетоном відбувається те ж саме — структура його порушується під тиском заледенілої водної маси. Після кількох таких циклів заповнення-замерзання-розморожування покриття доріг руйнується все сильніше і сильніше, по прогресії, і швидко приходить в непридатність. Буквально за один сезон високе водонасичення асфальтобетону може привести практично до повного руйнування дорожнього покриття.

 

Чому високе водонасичення виникає?

В першу чергу коефіцієнт водостійкості падає при порушеннях під час виготовлення самого покриття доріг. Наприклад, недотримання температурних вимог при виробництві суміші асфальтобетону і під час ущільнення цієї суміші.

Гост на асфальтобетон передбачає також укладання асфальтобетону тільки в суху погоду, так як дощова погода в процесі настилу покриття значно знижує показники якості асфальтобетону, навіть якщо він був виготовлений при дотриманні всіх вимог, які описує гост на асфальтобетон.

Те ж саме відбувається і при укладанні асфальтобетону під час морозів, та й в цілому при мінусових температурах.

Показники якості асфальтобетону так само страждають, якщо було зроблено недостатню кількість проходів асфальтовими катками по укладеній поверхні — ущільнення асфальтобетонної суміші в цьому випадку стає недостатнім, коефіцієнт водостійкості значно падає. Така ж картина виходить, якщо в процесі виробництва суміші і її укладання, не відповідає вимогам дорожньо-будівельна техніка.

Водонасичення асфальтобетону також залежить від якості самої суміші — її чітко визначає ГОСТ на асфальтобетон. Він передбачає певний рецепт приготування і зерновий склад суміші, який показує достатній коефіцієнт водостійкості. При порушенні технології і відступі від вимог госта значно підвищується водонасичення готового покриття і показники якості асфальтобетону не можуть ні за яких обставин відповідати вимогам, які висуває ГОСТ на асфальтобетон.

Для нормальної, безпроблемної експлуатації дорожнього покриття, продовження його терміну служби не допускається підвищувати водонасичення асфальтобетону. Відхилення в показниках не помітні на перший погляд, але здорожують експлуатацію доріг, так як їх постійний ремонт і переукладання перетворюються в нескінченний процес.

Дрібнозерниста суміш асфальтобетону має коефіцієнт водостійкості близько 0,8-0,9, це приблизно 30-40% від своєї маси. А крупнозернистий показує високе водонасичення асфальтобетону, так як відрізняється великою кількістю пор.

 

Як оцінити показник водонасичення?

Водонасичення асфальтобетону прийнято оцінювати у відсотках. Існує так само формула обчислення, на підставі якої йде порівняння з показниками, які висуває до покриття ГОСТ на асфальтобетон:

W = (m3 — m0) / (m1 — m2) 100%

W — це власне той самий коефіцієнт водостійкості, за яким визначають показники якості асфальтобетону. Цей показник, який відповідає за визначення водонасичення найчастіше округлюють до десятих. Для отримання чіткої картини, яка б показала водонасичення асфальтобетону конкретних зразків потрібно взяти середнє число від різних результатів з зразків і використовувати для розрахунку за формулою.

m3 — гост на асфальтобетон вимагає насичення контрольних зразків водою в умовах вакууму, після чого проводиться вимір цього показника в повітрі

m0 — по ГОСТ на асфальтобетон як цього показника беруть середню масу попередньо відібраного зразка

m1 і m2 — це замір ваги контрольного зразка після перебування у воді протягом 30 хвилин і маса зразка, який спочатку зважили в воді.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в

Введіть ваш номер телефону і ми подзвонимо вам самі

Дякуємо, Ваша заявка прийнята.

В найближчий час менеджер зв'яжеться з Вами.

Дякуємо, Ваше повідомлення принято.

Відповідь буде відправлена на вказаний e-mail.